Amíg él mindannyiunkban a Virtuózok c. televíziós vetélkedő, addig célszerű a művészetekről, és a tanulásról szót ejteni. Mert látható a vetélkedőből, hogy a mai fiatalok is megérdemlik, hogy törődjünk velük.
Egyedül biztos képtelenek igazi, nagy teljesítményre. Anyagilag, erkölcsileg támogatnunk kell őket.
Igaz, hiú ábrándba sem szabad ringatnunk senkit. Mert az lenne a legkényelmesebb számunkra, de a legfelelőtlenebb tettünk is.
A szakember a tehetségtelent, a féltehetséget fölismeri. Meg tudja különböztetni az igazi tehetségtől. De legalább addig kéne esélyt adni neki a saját maga kipróbálásához, amíg megnyugtatóan nem válik ketté ez a két fajta „tehetség”. Amíg nem egyértelmű a fiatal helyzete.
Megkérdezem, valaha is lesz ez egyértelmű?
Nehezen, de meg kell, hogy próbálja a szakember ennek a megítélését. Az idő biztosan fog benne segíteni, de az ítész nem várhat rá. Neki most azonnal, rögtön kell döntenie az első benyomásai alapján.
Még valamit tehet, ha nem is ő, hát a kritikus. Például meggyőzhetné a közönséget, hogy mi az értékes, és mi nem az. Mi érdemel tapsot, és mi nem. Ehhez bizony a tudás elengedhetetlen a közönség részéről is.
A művészet értése akár egy szakma tanulásával is együtt járhat. Hiszen a művészet egy bizonyos szakma magasabb szintű, esztétikai szempontok szerint való művelése.
Ezért fontos, hogy mindenki képezze magát, hogy meg tudja fogalmazni, hogy mi tetszik, és miért tetszik.
Nem a bizonyítványért kell tanulni, nem a jobb pozícióért, hanem mindannyiunk ízléséért, a bóvli elkerüléséért. Azért, hogy csak az értékre mondjuk, hogy művészet, és nem a bóvlira. Azt ünnepeljük művésznek, aki valóban művész, és nem csak ügyes kókler.
Ha egy „előadóművész” lámpalázára hivatkozva nyilvánosság előtt elfelejti a produkcióját, akkor a közönség vajon miért bocsátja ezt meg neki? Akkor nem művészt segítettünk a fellépéshez, csak egy leendő celebet. A két híresség értéke nem azonos. Nem csak a mesteremberrel, az iparossal szemben kellene igényesnek lenni, hanem a művészekkel szemben is. Ha a művész, a leendő művész fiatalon is művész, nyugodtan megtapsolhatjuk. Így is segíthetjük.
Most divat hangoztatni, hogy nem kell annyi diplomás, inkább szakemberekre van szükségünk, nekünk is, meg Európának is. Nagyon szép, igaz gondolat.
Emlékeznek Madách Az ember tragédiájának falanszter színére? Amiben Michelangelo széklábat farag? Ha valaki egy bizonyos művészetben tehetséges, azt bűn nem segíteni a tanuláshoz, a művészethez.
Várom a Virtuózok további adását. Drukkolok az indulóknak. Mindegyiknek.
Mollek G.