Nos, elérkezett a XX. sz. Amennyi a XXI-ből eltelt eddig, azt gondolom, nem érdemes külön megtárgyalásra – az érzéseim nem változnak, nem változtak olyan gyakran, hogy az előző szakaszt értékelve ne tudnám megfogalmazni.
Talán az I. világháborúval és a Habsburgok trónfosztásával kezdem.
Az I. világháború kitörését, és 15 millió katona halálát egy „bagatell” gyilkosság okozta: Szarajevóban meggyilkolták a Habsburg ház trónörökösét, Ferenc Ferdinándot és feleségét.
Természetesen ez kevés egy háború kirobbantásához, de a problémát alapvetően okozó gazdasági, politikai, és területi kérdésekkel nem áll szándékomban most foglalkozni.
Magyarország már korábban is próbált megszabadulni a Habsburgok uralmától. 1620-ban a harminc éves háború ú. n. cseh szakaszában Bethlen Gábor vezette, és már Bécset fenyegette a csapataival, így kimondták a trónfosztást. Ám a török Porta politikai úton megakadályozta.
Második trónfosztás a Rákóczi szabadságharc sikerei örömében történt 1707-ben az Ónodi országgyűlésen. Ez sem lett tartós.
Harmadik trónfosztási kísérletünk az 1848-as szabadságharcban történt. 1849. tavaszi hadjáratának sikerei hatására Debrecenben az Országos Honvédelmi Bizottmány Kossuth Lajos vezetésével kiadta a Függetlenségi Nyilatkozatot, majd április 14-én kimondták a Habsburg-ház trónfosztását. Ez is csak időleges lett.
A negyedik és végső trónfosztás 1921-ben volt. IV. Károly határozatlansága, majd veresége következtében megtörtént a detronizáció, IV. Károlyt Madeira szigetére száműzték.
Nem hittem el egy barátomnak, és utána kellett néznem, Magyarországon az I. zsidótörvény valóban 1919-ben született! Akkor ezt látva 59 művész írta alá tiltakozását, köztük Bartók Béla, Kodály Zoltán, Móricz Zsigmond, Zilahy Lajos, Csók István. Tettük hatástalan maradt.
Ugyancsak 1919. januárjában alakult meg Németországban a Német Munkáspárt (Deutsche Arbeiterpartei – DAP), ez lett később a náci párt, Hindenburg a tanácsadói javaslatára Adolf Hitlert 1933-ban kancellárrá nevezte ki…(?)
Itt említem meg, feladványul, legyen, amin Önök is gondolkozhassanak: mi az összefüggés?
Az I. világháború utáni háborús „eredmények”, és békeszerződések előre vetítették a II. világháborút. Akkor, amikor a I. világháborúba a magyarok biciklis hadtestet küldtek a frontra, a II. világháborúban már stukák, hidrogénbomba, atombomba, napalm lettek a fő népirtásra lehetőséget adó eszközök. Meg a németek a fajgyűlölő eszméje miatt sorra gyilkolták Auschwitzban, Mauthausenben stb. az odahurcolt embereket. Úgy tűnik, ehhez a népirtáshoz 1919-ben csatlakoztunk az I. zsidótörvénnyel. Szüleink (ha még most is élnek szerencsénkre) átéltek 2 világháborút, egy Tanácsköztársaságot, egy ’56-os forradalmat, egy kitelepítési meghurcolást….megalázást. Dolgoztak, éltek.
Most már semmilyen adatot nem mondok, nem keresek ki. Elég volt, nem bírom tovább.
Azt hiszem a régebbi korok „labdába se rúghatnak” a XX. sz. öldöklése mellett. Ez a század az emberiség fennállásának történetében a legönzőbb, legnyerészkedőbb, leggyilkosabb század.
Nem tudom, mi vár rám, ránk. Mindent megváltoztatni egymagam képtelen vagyok. Tanítok, vigyázok a tanulóim eszére, lelkére. Próbálom a szépet, a jót, az értékest átadni.
Ezt a nagy összeírást, barangolást a korok között azért találtam ki, hogy mindenki, Önök, ti, és én is megtudjam, mennyi hibát követtünk el az elmúlt évezredek, de legalább az utolsó 100 év alatt. Nem érdemes meg nem érdemelt előnyökre ácsingózni. Vigyáznunk kell egymásra, a Földre. Mert itt élünk, nincs másik Föld. Itt kell maradnunk, de javítanunk kell mindenen, legfőképp magunkon.