szikrák

Talán zenebarátok klubja – pontosabban mégsem!

A Zenebarátok klubja a honlapot azért hoztam létre, hogy egybegyűjtsön az internetről mindenkit, aki szereti, tanulja a zenét, aki érdeklődik iránta – legyen akár felnőtt, akár gyerek. Rögtön van egy közös témánk, a zene. Elég tág fogalom, belefér a komolyzene, a jazz, a pop, a táncdal, a magyar nóta, meg így tovább a műfajok sokszínűségéből minden, azaz bármi.

 

Jómagam a 4 évesen a komolyzenével kezdtem, tanulmányaimat a Zeneakadémián fejeztem be. Aztán váltottam, és a színházi zenéléssel foglalkoztam. Mindez most, hogy az aktív muzsikálást abbahagytam, már nem sokat jelent. De annyit mindenképpen, hogy a zene elemzését, összetevőit, alaposan megtanultam. Álljon itt egy valamikori szolfézstanárnőm neve: Szmrecsányi Magda néni. Az ő emlékére kezdtem ebbe a népszerűsítő, oktató munkába.

Nagy fába vágtam a fejszémet, mert az internettel nem vagyok annyira tisztában, mint a zenével. Alaposan meg fogok kínlódni minden kis sikerért, minden olvasómért, minden egyes tanulni vágyó jelentkezőmért. Boldogan teszem.

 

Úgy akartam a Zenebarátok Klubja honlapot felépíteni, hogy több helyről legyen megközelíthető, és a lényeg: tagdíj mentesen.

Nem csak a zeneelmélet oktatásával akarok foglalkozni, hanem pl. a hangszerelés ismertetésével.

Zenekedvelő gyerekek részére vetélkedőt akarok nyitni online. A most még zeneiskolába járó gyerekek bátran versenghetnek  – némi kis nyeremény reményében.

Nyári táborozás szervezésével – hogy ne csak a tudásunk gyarapodjon, hanem a testünk is.

Foglalkozni akarok alternatív gyógykezeléssel. /biofrequencia/

Alternatív táplálkozással. /paleo/

Az elképzelésem az, hogy igazi klub legyen ez a honlap, legyen kicsit fórum is.

 

Persze, aki zenével foglalkozik, az mindennel foglalkozik. Matematikával, fizikával, építészettel, képzőművészettel, irodalommal.

„Jó nagyképű duma”! – mondhatják.

Azonban, hogy ez az állítás mennyire  igaz, azt csak a „mindennel foglalkozó” „nem szakképzett régi mesterek” tudhatják.

 

Az öreg pásztor nem ismerte a fizika hangtani törvényszerűségét, lehet, hogy még nem is állapították meg, ő csak elkészítette az első furulyáját. Az ókori lantos csak érzéseire, hallására hagyatkozott, amikor megalkotta az első lantját. Jóval később kezdték méricskélni a húrok hossza és a kiadott hangmagasság közti törvényszerűséget. /fizika/

 

Még meg sem fogalmazták a „sinus hullám”, a hang rezgésének fogalmát. Ma már viszont számoljuk a frekvenciát. (A rezgések számát, milyenségét). /fizika+matematika/

Méretéből, nagyságából különböző törvényszerűségre jöttünk rá, amelyeket eleink meg sem tudtak fogalmazni. Pusztán az ismereteik hiánya miatt.

Más, fejlettebb lett a műszerezettség, pontosabban tudunk mérni kézzel nem fogható dolgokat.

 

Az ősember száraz faágakat, lábszár csontokat egymáshoz ütögetésétől milyen messze került a szimfónikus zenekar megszólaltatása (Kocsis Zoltán vezette Nemzeti Filharmónikusk)?

Az artikulálatlan üvöltéstől a beszédig mekkora utat kellett megtenni? Ugye ismerős a gyerekek játéka: Ország–város-hegy-folyó, fekete-fehér-igen-nem,  a barkohba, (magyarosan: barkóba) stb. egyéb szójátékok. Ugye ismerős a nagy szójátékos, Karinthy Frigyes neve? Követőit már meg sem kísérlem felsorolni.

Lehel kürt-jelétől Tarjáni Ferenc kürtművész muzsikálásáig? Mind, mind egyes tudomány törvényszerűsége, a törvényszerűség megfogalmazása, felhasználása, rendszerbe foglalása. Nagyon hosszú idő, nagyon nagy tapasztalat, nagyon nagy tudás.

 

Ezt az őseinktől örökölt tudást nem lenne szabad hagyni, hogy semmivé váljon.

Az őskorban kialakult homo sapiens (értelmes ember) kb.200-250 000 éve jelent meg és kb. 28 000 évvel ezelőtt halt ki. Mivel szerszámot is készített, (hangszert is?) ezzel szinte egy időben kellett, hogy megszülessen a homo ludens (játékos ember), de megfogalmazását csak 1938-ban találjuk Johan Huizinga elmélkedésében.

 

 

Hopp! egy ugrás az őskorból a mába!

 

Hogy is mondjuk ma, ha valaki zongorázik? Hát úgy, hogy játszik a zongorán. Az összes hangszerjátékos is játszik a hangszerén. Eszerint tehát lehetséges, hogy ez az egész hatalmas okoskodás csak játék a tudományokkal?

 

Nem kell összevont szemöldökű, öreg tudósokra gondolnunk, a játék, a vidámság volt mindig az ember sajátja, nem kellene eltántorodnunk ettől. Hiszen az ember kibírta, túlélte még a sötét középkort is. Akkoriban hozta létre a madrigál énekeket (madre= anya) a latin nyelvű dalok helyett, amiben a vidámság, játékosság, sőt a pajzánság jelentkezett. (Ld. Zenebarátok klubja/Zeneelmélet tanfolyamom 1. lecke)

 

A Zenebarátok Klubja honlap indítása téves volt, mert ezen a néven számtalan honlap fut az interneten.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!